home kontakt sitemap
 
Kontaktujte nás
Navštívte náš E-SHOP
Cenník a produktový katalóg
Pokládka rohože
Dotykový regulátor DEVIreg Touch

Porovnanie podlahového a klasického vykurovania podľa priebehu ideálnej teploty

Odborníci sa zhodujú v tom, že zo zdravotného hľadiska by mal vykurovací systém dodávať čo najväčší podiel sálavého tepla pripomínajúceho prirodzené slnečné žiarenie. Túto požiadavku spĺňa nízkoteplotné vykurovanie, pri ktorom je teplo rovnomerne rozložené bez zbytočného prúdenia vzduchu.

Pri klasickom ústrednom vykurovaní dochádza k cirkulácii tepla pomocou rebrových radiátorov. Teplotný rozdiel medzi nimi a okolitým vzduchom spôsobuje jeho nerovnomerné ohrievanie, pričom najvyššia teplota je v bezprostrednej blízkosti radiátorov a pod stropom, kde nie je využitá. Tieto teplotné rozdiely zapríčiňujú prúdenie vzduchu a následné vírenie prachu. Ak máte v rodine alergika, astmatika či niekoho, kto trpí chronickým ochorením horných dýchacích ciest, toto prostredie je preňho úplne nevyhovujúce.

Oproti tomu nízkoteplotné vykurovacie systémy šíria teplo do priestoru sálaním, v menšej miere aj ohrevom vzduchu. Sálaním sa ohrievajú okolité telesá, stavebné konštrukcie, ale aj ľudia, a až druhotne vzduch v miestnosti. Výsledkom je, že sálavé teplo vás príjemne zohreje, i keď teplota vzduchu v miestnosti nedosahuje ani 18 ºC. Tepelná pohoda teda nastáva už pri teplotách vzduchu o 1 až 4 ºC nižších ako pri konvenčnom vykurovaní. Pritom už zníženie teploty o 1 ºC prináša trojpercentnú ročnú úsporu energie na vykurovanie. Medzi nízkoteplotné vykurovacie systémy patria veľkoplošné podlahové, stenové alebo stropné vykurovacie sústavy. Majú síce vyššie obstarávacie náklady, ale ich reálna cenová úspora je približne 20 percent v porovnaní s klasickými radiátormi. Zdrojom tepla je spravidla ohriata voda alebo elektrická energia. 

Podlahové vykurovanie

Pri podlahovom vykurovaní je teplota v miestnosti rozložená takmer ideálne – najteplejšia je podlaha, celý priestor je vyhriaty rovnomerne a smerom k stropu vzduch postupne chladne. Vo výške hlavy stojaceho človeka (v dýchacej zóne) by za ideálnych podmienok mala byť teplota vzduchu asi o 2 až 3 °C nižšia než teplota v oblasti nôh.

Vykurovanie radiátorom

Klasické radiátorové vykurovanie nedokáže zabezpečiť optimálne rozloženie teplôt. Ohriaty vzduch stúpa od radiátora nahor a teplo sa koncentruje pod stropom. Ochladený vzduch klesá k podlahe. Spolu s teplom distribuuje prúdiaci vzduch v miestnosti aj čiastočky prachu.