home kontakt sitemap
 
Kontaktujte nás
Navštívte náš E-SHOP
Cenník a produktový katalóg
Pokládka rohože
Dotykový regulátor DEVIreg Touch

Časté otázky

Aká je cena za 1 m2?

To závisí od veľkosti miestnosti a veľkosti voľnej plochy podlahy. Do kúpeľne s pôdorysnou plochou 5 m2, so sprchovým boxom, je obvykle potrebné jedno balenie veľkosti 4 m2. Cenu nájdete v cenníku.

Aká je spotreba energie?
Najskôr sa musíte rozhodnúť, či chcete hlavné alebo doplnkové vykurovanie. Pri hlavnom vykurovaní, v dobre izolovanej miestnosti (v strednej klimatickej oblasti Slovenska) je spotreba elektrickej energie približne 100 kWh/m2/rok.

Nie je to príliš drahé, vykurovať elektrinou?
Pri doplnkovom vykurovaní (podlaha je len vlažná) je spotreba, a teda aj náklady asi polovičné než náklady pri celkovom vykurovaní. Pritom, samozrejme, šetríte tiež náklady za energiu z hlavného zdroja tepla.

Je to bezpečné?
Je to bezpečné a schválené Elektrotechnickým skúšobným ústavom pre používanie v domoch, bytoch a iných budovách. Certifikát je k dispozícii.
Systémy deviflex a devimat sa už mnoho rokov používajú v celej severozápadnej Európe. Ich bezpečnosť je zaručená najvyššou kvalitou a spoľahlivou konštrukciou káblov. Vyhrievací vodič je izolovaný najskôr vrstvou pleteného polyetylénu, potom je obalený pevnou vodivou uzemnenou ochrannou vrstvou a nakoniec je obalený kevlarom, ktorý je odolný voči väčšine organických zlúčenín.

Môže sa systém použiť tiež vo vlhkej miestnosti?
Áno. Obal kábla, konektor aj koncový kryt sú vodotesné a dlhodobo testované pod napätím vo vodnom bazéne.
Pre vyššiu bezpečnosť sa doporučuje použiť prúdový chránič pre vlhké miestnosti a drevené podlahy. V kúpeľniach je normou STN priamo vyžadovaný.

Je dlažba jedinou vhodnou podlahovou krytinou, pod ktorou sa môže devimat inštalovať?
Nie. Na devimat môžete položiť akúkoľvek inú podlahovú krytinu, napríklad drevo alebo linoleum, ktoré je bežné v kuchyni. Systém je skutočne veľmi flexibilný.

Je potrebný nejaký špeciálny stavebný materiál, napr. špeciálny cement alebo betón?
Áno aj nie. Devimat sa obvykle zakrýva veľmi tenkou vrstvou špeciálneho tmelu, který musí kábel celkom zakryť. Tento tmel obsahuje veľmi kvalitný cement s plastifikátorom zvyšujúcim jeho elasticitu.

Aký veľký príkon je nutné inštalovať?
Pre celkové vykurovanie asi 80 - 150 W/m2. Pre doplnkové temperovanie asi 60 - 100 W/m2.

Mám kúpiť vykurovaciu rohož 100W/m2 alebo 150W/m2?
V kúpelňiach a v tepelne neodizolovaných podlahách odporúčame inštalovať vykurovaciu rohož s výkonom 150W/m2. Rohože s výkonom 100W/m2 aplikujte len v podlahách, ktoré tepelnú izoláciu majú, alebo v podlahách kde nebude vyžadovaná komfortná teplota povrchu podlahy.

Dokáže devimat vykúriť celý dom alebo celý byt?
devimat sa často používa pre celkové vykurovanie. Je to len otázka dostatočného výkonu, aby boli kompenzované tepelné straty.

Môže byť devimat hlavným zdrojom tepla?
Áno, môže.

Čo sa stane, ak sa termokábel v betónovej podlahe poruší? Budú to vyhodené peniaze? Nedá sa predsa vytiahnuť. 

Pokiaľ bol devimat inštalovaný podľa návodu, sú poruchy mimoriadne zriedkavé. Porucha vznikne obvykle len mechanickým poškodením - klincom alebo iným ostrým predmetom. V takom prípade sa dá chyba ľahko nájsť. Nad poškodeným miestom sa odstráni betón, aby bol kábel prístupný, poškodená časť sa odreže, konce káblov sa spoja a bezpečne zaizolujú pomocou súpravy na opravy. Je to jednoduchá a rýchla operácia. Vo všetkých takýchto prípadoch však musí byť informovaný dodávateľská firma systému DEVI.
Chyba výrobku spôsobuje poruchu skutočne len výnimočne. Pokiaľ porucha vznikne v dôsledku výrobnej vady, je dobré vedieť, že DEVI poskytuje desaťročnú záruku na vykurovaciu rohož devimat a dvojročnú záruku na termostat devireg. Je však nutné kontaktovať oprávneného partnera DEVI. V zložitých prípadoch je možné poruchu lokalizovať pomocou prístroja devitector. Aj vtedy je nutné kontaktovať oprávneného partnera DEVI.

Ako vzniká teplo v termokábli?
Kábel "kladie odpor" elektrickému prúdu, a tým sa ohrieva. Konštrukcia kábla zaisťuje maximálnu účinnosť.

Aká má byť teplota: 1. V miestnosti?, 2. Na keramickej podlahe? 3. Na termokábli?
1. Podľa vášho želania, obvykle okolo 18 - 21 °C.
2. Podľa vášho želania, obvykle okolo 21 - 24 °C.
3. Okolo 35 až 40ºC ( maximálne 60 °C)

Môžem devimat nainštalovať sám?
devimat dokážete položiť sám, ak budete postupovať presne podľa nášho návodu na inštaláciu. Pripojenie na sieť ale musí urobiť výhradne oprávnený elektrikár.

Akú má tento systém životnosť?
DEVI vyrába termokáble už viac ako 50 rokov a doteraz sa, pokiaľ vieme, nestalo, aby sa systém pokazil vplyvom veku. Simulácie v laboratóriu naznačujú životnosť najmenej 50 rokov. V zásade je možné povedať, že termokáble zaliate v betóne vydržia najmenej tak dlho ako bežné elektrické vedenie v byte.

Môže sa systém vypínať a zapínať ručne?
Je to možné. Keď odcestujete na dlhší čas, napr. na letnú dovolenku, môžete devimat vypnúť ručným spínačom. Ak je ale systém v prevádzke, musí byť riadený termostatom.

A čo životné prostredie?
Vďaka tepelnému efektu a elektronicky riadenej prevádzke pomocou termostatu devireg využíva devimat energiu oveľa účinnejšie ako tradičné systémy vyžarujúce teplo radiátormi. To znamená, že devimat spotrebováva približne o 15% menej energie na dosiahnutie rovnakej teploty, ktorú dáva teplovodné kúrenie, a približne rovnako tak menej zaťažuje životné prostredie.